Candy Part 1
starstarstarstarstarstarstarstarstarstar
by Standards Spotlight
| 3 Questions
Note from the author:
This formative is by Kelly Quinn! Below, she describes how each 6th grade Common Core standard is assessed in it so you can see how it fits into what you are already teaching!

CCSS.MATH.CONTENT.6.RP.A.2 Understand the concept of a unit rate a/b associated with a ratio a:b with b ≠ 0, and use rate language in the context of a ratio relationship.

Students are given information about a quantity butterfingers and the cost in ratio form. Students will need to use a unit rate to compare prices.

CCSS.MATH.CONTENT.6.RP.A.3.B Solve unit rate problems including those involving unit pricing and constant speed.

Students are given information about a quantity butterfingers and the cost in ratio form. Students will need to use a unit rate to compare prices.

CCSS.MATH.CONTENT.6.RP.A.3.C Find a percent of a quantity as a rate per 100 (e.g., 30% of a quantity means 30/100 times the quantity); solve problems involving finding the whole, given a part and the percent.

Students are asked to find the whole given the part and the percent based on a discount.
1
1
Samanatha loves Butterfingers. She buys a bag of 60 Butterfingers for $16.80. However, she eats them all before Halloween and has to buy more. This time she buys 100 Butterfingers for $30. Which bag was the better deal?
60 Butterfingers for $16.80
100 Butterfingers for $30
2
1
After Halloween Butterfingers are found on sale for 10% off the original price. Samantha is excited because she is able to buy a giant bag of candy and she saves $5.00 when she uses the sale.

Is the $5.00 the PART, WHOLE, or PERCENT?
Part
Whole
Percent
3
1
How much was the original price of the bag?

Since the answer is a price, make sure type your answer as money appropriately!
Add to my formatives list

Formative uses cookies to allow us to better understand how the site is used. By continuing to use this site, you consent to the Terms of Service and Privacy Policy.