Unit Rate & Ratios Quiz
starstarstarstarstarstarstarstarstarstar
by Julie Riddle
| 10 Questions
Note from the author:
Rates & Ratios quiz
1
1 pt
A box of Ritz crackers is $2.59 and contains 24 servings. What is the price per EACH serving?
2
1 pt
A box of Great Value crackers is $1.97 and contains 27 servings. What is the price per EACH serving?
3
1 pt
Which box of crackers is a better deal?
Ritz Crackers
Great Value Crackers
Both the same price
4
1 pt
A regular size bag of Skittles costs $1.24 and contains 62 candies. How much does EACH candy cost?
5
1 pt
A large size bag of Skittles costs $3.14 and contains 157 candies. How much does EACH candy cost?
6
1 pt
Which bag of Skittles is the best value?
Large Bag
Regular Bag
Both the same price
7
1 pt
Karl drove 40 miles in 50 minutes. Teresa drove 35 miles in 42 minutes. Who had a higher average speed?
Karl
Teresa
They both traveled the same rate of speed
8
1 pt
A bottle of shampoo costs $5.19 and contains 32 ounces. What is the unit price?
9
1 pt
A 20-ounce bottle of lotion costs $3.95. How much does each ounce cost?
10
1 pt
It costs $4.69 for 3 pounds of chicken. What is the unit price?
Add to my formatives list

Formative uses cookies to allow us to better understand how the site is used. By continuing to use this site, you consent to the Terms of Service and Privacy Policy.