Ratios, Rates, & Unit Rates
starstarstarstarstarstarstarstarstarstar
by Bethany Panizzi
| 10 Questions
1
1 pt
A magazine has 8 pages of reading for every 2 pages of advertisements. How many pages of reading does it have for 1 advertisement?
A 1 pages
B 2 pages
C 4 pages
D 8 pages
2
1 pt
A plumber charges $120 for two hours of work. How much would the plumber charge for 7 hours?
A $840
B $420
C $210
D $130
3
1 pt
Which ratio is expressed as a unit rate?
A 16 miles : 2 hours
B $1.45 : per ounce
C 1 yard : 30 seconds
D 20 inches : 4 hours
4
1 pt
Lucas scored 9 goals in 4 soccer games last season. Approximately how many points did Lucas average per game?
A 0.9
B 7
C 13
D 2.3
5
1 pt
At Mr. Hynd's ranch, there are 35 chickens and 20 cows. What is the ratio of the number of cows to the number of chickens at Mr. Hynd's ranch?
A 4/7
B 11/4
C 4/11
D 7/4
6
1 pt
A roll of nickels has a $2 value. Which of these tables show correctly the equivalent ratios of rolls of nickels to their values?
A
B
C
D
7
1 pt
Mrs. Hazen bought 4 1/2 pounds of bananas to make a banana cream pie. There are 16 ounces in a pound. How many ounces of bananas did Mrs. Hazen purchase?
A 20 1/2
B 3.5
C 64
D 72
8
1 pt
Mr. Galentine loves to bake. In the summer he makes 6 pans of cinnamon rolls each day to sell. If makes his rolls for 7 days, how many pans of rolls does he make per week?
A 13
B 21
C 42
D 84
9
1 pt
Mrs. Bull needs to be 46" tall to participate in the Glenwood Christmas Laser Tag Party. How many feet tall does she need to be?
A 4 1/6 feet
B 3 5/6 feet
C 3 1/2 feet
D 5 4/6
10
1 pt
630 people went a McDonald's yesterday. If 60% of them ordered fries, how many ordered fries?
A 570
B 252
C 378
D 400
Add to my formatives list