Rate, Ratios, and Proportion Pre-Test
starstarstarstarstarstarstarstarstarstar
by Emily Eager
| 9 Questions
Note from the author:
Rate, Ratio, and Proportion Pre-test
1
1
What is the ratio of dark cylinders to light cylinders?

A. 7:2
B. 4:3
C. 2:5
D. 2:7
2
1
What is the ratio of light stars to total stars?
A. 3 to 1
B. 1 to 3
C. 2 to 3
D. 1 to 1
3
1
Joe has 6 frogs, 8 hamsters, 9 goldfish, and 3 snakes.

What is the ratio of Joe's frogs and snakes to hamsters?
A.
B.
C.
D.
4
1
Find the unit rate for the following situation:

20 apartments on 4 floors
A. 80 apartments per floor
B. 16 apartments per floor
C. 24 apartments per floor
D. 5 apartments per floor
5
1
What is the unit rate of 48 newspapers in 6 piles?

________ newspapers per pile
6
1
If 12 Snickers bars cost $8.40, how much does one bar cost?
7
1
Tamera's punch recipe calls for 4 liters of lemon-lime soda and 8 liters of pineapple juice. Lien's punch recipe requires 2 liters of lemon-lime soda and 6 liters of pineapple juice. Which recipe has a higher ratio of lemon-lime soda to pineapple juice?
A. Tamera's recipe
B. Lien's recipe
C. Neither; the ratios are equivalent
8
1
Which supermarket has a better buy?

Store A: 12 cans of cola for $9
OR
Store B: 18 cans of cola for $12.96
A. Store A
B. Store B
C. They are the same.
D. There isn't enough information to decide.
9
1
If I need 5 eggs to make 30 biscuits, how many eggs will I need to make 90 biscuits?
Add to my formatives list

Formative uses cookies to allow us to better understand how the site is used. By continuing to use this site, you consent to the Terms of Service and Privacy Policy.