Ratios and proportions
starstarstarstarstarstarstarstarstarstar
by Hillery Wise
| 11 Questions
Note from the author:
Writing and solving ratios and proportions
1
1 pt
Susan found a bag of 20 golf balls at a garage sale, and bought the bag for 75 cents. Express the ratio of cost to number of balls in lowest terms.
20:75
75:20
4:15
15:4
2
1 pt
A statckable CD rack holds 25 CDs and costs $4. Charlie has a collection of 150 CDs. How much will it cost him to buy enough racks to hold all of his CDs?
$4
$24
$25
$150
3
1 pt
A gardening magazine suggested that a good mix for a flower bed is 20 pails of clay dirt, 15 pails of sand, and 5 pails of manure. Express this in lowest terms.
20:15:5
10:7:3
4:3:1
4:3:2
Functionalized Placeholder
4
4
1 pt
Solve the proportion.
5
1 pt
You can peel 4 potatoes in 10 minutes. How long will it take you to peel 14 potatoes?
6
1 pt
What is the unit rate for number 5?
7
1 pt
The ratio of girls to boys in the 6th grade is 6 to 7. How many girls are there if there are 364 total students?
Functionalized Placeholder
8
8
1 pt
Using the table, what is the ratio of 7th grade boys to 6th grade boys in simplest form?
30:26
13:15
17:11
15:13
9
1 pt
A 64-ounce container of sports juice costs $6.50. A 48-ounce container of the same juice costs $4.25. Which size container is the better buy?
64 oz for $6.50
48 oz for $4.25
10
1 pt
Ms. Young's tahoe gets 78 miles per 3 gallons. What's the unit rate for her mileage?
78 miles per gallon
234 miles per gallon
0.038 miles per gallon
26 miles per gallon
Functionalized Placeholder
11
11
1 pt
Choose ALL answer choices equivalent to the ratio of snails to frogs?
4:3
3:4
9:12
12:9
18:20
27:36
Add to my formatives list

Formative uses cookies to allow us to better understand how the site is used. By continuing to use this site, you consent to the Terms of Service and Privacy Policy.