Benchmark 1 Math-6th Grade
starstarstarstarstarstarstarstarstarstar
by Danielle Yawn
| 33 Questions
Functionalized Placeholder
1
2
3
1
1
Find the quotient of
176.775 / 7.5

/ means DIVIDE
A 2357
B 235.7
C 23.57
D 2.357
2
1
Find the product of 4.7 and 6.8
A 3.196
B 31.96
C 319.6
D 3196
3
1
Last week, Thomas jogged a total of 35.209 miles on his treadmill. Two weeks ago, he jogged 38.074 miles. How many fewer miles did Thomas jog last week than the week before?
A 3.531
B 3.275
C 3.135
D 2.865
Functionalized Placeholder
4
5
6
4
1
Find the quotient of

1260.0936 divided by 18?
A 7.00052
B 70.0052
C 700.052
D 700.52
5
1
Evaluate 1.5 + 0.0015
A 0.0030
B 1.50015
C 1.5015
D 1.515
6
1
Solve: 18.11- 6.34
A 45.29
B 24.45
C 12.87
D 11.77
Functionalized Placeholder
7
8
9
10
7
1
Solve: 4.7 X 6.8
A 3.196
B 31.96
C 319.6
D 3196
8
1
How much lemonade will each kid get if 3 kids share 7/8 of a gallon of lemonade?
A 3 3/7
B 2 5/8
C 8/21
D 7/24
9
1
Find the quotient in SIMPLEST form:
3/4 divided by 7/4
A 12/28
B 16/21
C 3/7
D 2 1/3
10
1
Bernie is making wooden stools for a local charity. He has 12 1/2 feet of wood. The instructions call for 2 1/2 feet of wood to make 2 stools. Which of the following correctly shows the total number of stools that Bernie can make?
A. 5 stools
B. 6 stools
C. 10 stools
D. 31 stools
Functionalized Placeholder
11
12
13
14
11
1
Divide 5177 by 17.
A 34
B 258 R.17
C 304 R. 9
D 304 R. 11
12
1
Divide 4276 by 16
A 266 4/5
B 267
C 267 1/4
D 329 3/4
13
1
What is the least common multiple of 8 and 18?
A 16
B 36
C 72
D 144
14
1
Find the least common multiple (LCM) of 8 and 10.
A 2
B 18
C 40
D 80
Functionalized Placeholder
15
16
17
18
15
1
What is the LCM of 6 and 4?
A 2
B 6
C 12
D 24
16
1
Which equation shows the distibutive property?
A 2(6+8) = 12 + 16
B (2+6) + 8= 8 + (2+6)
C (4+3) + 0 = 4 + 3
D (4+3) + 6 = 4 + (3+6)
17
1
The following is an example of the 2(x+4) = 2x + 8
A Associative Property
B Commutative Property
C Distributive Property
D None of the Above
18
1
Paula downloaded 16 songs at a total cost of $32.00. What is the unit rate, in dollars, for the songs?
A $0.50
B $1.50
C $2.00
D $16.00
19
1
Terry was paid $81.25 for 6 1/2 hours of work? What is Terry's hourly rate of pay
$13.50 per hour
$13.00 per hour
$12.50 per hour
$12.00 per hour
20
1
The Smith family drove an average of 72 miles per hour. They drove for 8 hours. How far did the Smith family drive?
9 miles
64 miles
80 miles
576 miles
21
1
Karin and Kelly colored their favorite coloring books. When they were finished, Karin had colored 9 pages and Kelly had colored 15 pages. Which ratio shows the number of pages colored by Karin and Kelly?
3:5
5:3
3:4
2:5
22
1
Jared runs 5 miles a day. In a five mile run, he burns 1010 calories. What is the ratio of miles run to calories burned?
1:5
1:202
202:1
1:1010
23
1
If 6 bushels of apples is equal to 24 pecks of apples, what is the ratio of bushels to pecks?
1 to 4
1 to 6
1 to 12
1 to 18
24
1
Part A.
Susan's Jewelry Shop is having a sale on necklaces. The store is offering a sale pack of 4 necklaces for 48.80. What is the unit price of a necklace in a sale pack?

Part B.
Carly's Clothing Store is also having a sale on necklaces. The unit price of any necklace at Carly's Clothing Store is the same as the unit price of a necklace at Susan's Jewelry Shop. How much would it cost a customer for 10 necklaces at Carly's Clothing Shop?

Type your answer in this format only.

12.50 and 213.80
25
1
A tutor charges $30.00 for 2 hours of tutoring. How much would a tutor charge for 9 hours?
$105.00
$120.00
$135.00
$180.00
26
1
A roll of nickels has a $2.00 value. Which table correctly shows the ratios of different numbers of rolls of nickels to their values?
A.
B.
C.
D.
27
1
Kristin timed herself reading in her science book over the weekend and found out that she reads at a rate of 2 pages for every 4 minutes.
Part A: Based on the rate Kristen found, she built a table of her predicted time spent and pages read. Help Kristin complete the table and fill in the empty boxes:

Type in this format ONLY:

2,4,6,8 NO SPACES
2,3,10,8
28
1
Which of the following tables of equivalent ratios are completed correctly? Select TWO that apply.
A and C
B and C
A and B
29
1
Which of the following equations has a quotient with NO remainder? /means DIVIDE

A. 3958/45
B. 5777/53
C. 10044/36
D. 77130/90

A,B,C
A,C,D
B,C,D
A,B,C
30
1
Lindy is having a bake sale. She has 48 chocolate chip cookies to put in bags. How many bags can she fill if she puts the same number in each bag and uses them all? Find all FACTORS.

Type answer in this format ONLY:

1,2,4,6,7,8 NO SPACES
31
1
Lindy has 64 vanilla wafer cookies to put in bags. How many bags can she fill if she puts the same number in each bag and uses them all? Find all the FACTORS.

Type in this format ONLY:
1,2,3,4,5
32
1
How many bags can Lindy fill is she puts the chocolate chip cookies and the vanilla wafers in the same bags? She plans to use all the cookies and wants to include a equal number of chocolate chip cookies an equal numer of vanilla wafers in each bag. Give the COMMON FACTORS of 48 and 64 in this format ONLY: 1,2,3,4,5
33
1
What is the LARGEST number of bags she can make with an equal number of chocolate chip cookies and an equal number of vanilla wafers in each bag (assuming she uses them all)?
Only type in this format:

14
Add to my formatives list

Formative uses cookies to allow us to better understand how the site is used. By continuing to use this site, you consent to the Terms of Service and Privacy Policy.