Unit 7 Systems Review
starstarstarstarstarstarstarstarstarstar
by David Rubert
| 12 Questions
Functionalized Placeholder
1
2
3
4
5
6
7
10
9
11
12
8
m
n
o
p
q
r
1
1




Is the point (6,-4) a solution to the system above?

True
False
2
1
You are planning a cookout. A package of hot dog rolls costs $1.50 and a package of hamburger rolls costs $2.00. You can spend a maximum of $15.00 on the rolls and figure you need to have a at least 8 packages of the two types of rolls (combined). The following system of inequalities models the situation.

Can you buy 5 packages of hot dog rolls and 3 packages of hamburger rolls?

True
False
3
1
If there are ‘no solutions’ to a system of linear equations then the graph of that system is_________:
4
1
When solving a system by either elimination or substitution, the solution is represented by ________________:
5
1
When graphing a system of linear inequalities, what does the solution (5,4) represent?
no solution
the coordinate lies in the shaded region
the point of intersection is at (5,4)
just the answer
6
3
Solve the system of linear equations using the elimination method.



7
3
Solve the system of linear equations using the substitution method.


8
3
Tessa and Ori's teacher gave them each a system of linear equations to solve. They each took a few steps that led to the systems shown in below.

9
4


10
2
The sum of two numbers is 28 and their difference is 4. Create a system to determine the two numbers. (equation 1,equation 2)
11
2
Ken bought 2 video games and 1 DVD for a total of $105. Jerome bought 1 video game and 4 DVDs for a total of $80. Write a system of equations that can be used to find the cost, in dollars, of each video game and each DVD at the store. DEFINE YOUR VARIABLES
12
5
A movie theater is offering new low prices for child and adult tickets. The Parr family was able to get an incredible deal. For 2 adult tickets and 3 child tickets, they paid $28.95. The Brady family got the same deal, buying 3 adult tickets and 6 child tickets for $50.91.

A) Write a system of two equations to represent the ticket purchases of each family. DEFINE YOUR VARIABLES.


B) How much does an adult ticket cost?
Add to my formatives list

Formative uses cookies to allow us to better understand how the site is used. By continuing to use this site, you consent to the Terms of Service and Privacy Policy.