Grades
Kindergarten
1st
2nd
3rd
4th
5th
6th
7th
8th
9th
10th
11th
12th
Higher Ed
Adult Ed
Other
Subjects
ELA
Math
Science
Social Studies
Art
Computer Science
French
German
Music
Physical Education
Spanish
Other
Private Library
Team Premium
Ratios vs. Rates
starstarstarstarstarstarstarstarstarstar
by Kimberly Hughes
| 7 Questions
1
1 pt
Which two show an example of a Ratio?
2 yds/ 5ft
35 mi/ 1 hr
5 points to 8 points
8 baskets per 1 game
2
1 pt
Which shows an example of a RATE?
$22/hr
6ft/2yds
12in/8ft
9 green apples to 7 red apples 
3
1 pt
What labels would you use in this story?  
Cereal costs $4.23 for 2 boxes.
Box per cost
Cost per box


4
1 pt
How do you solve for a RATIO?
Divide top and bottom to get 1 as a denominator
Reduce the fraction


5
1 pt
How do you solve for a RATE?
Divide top and bottom to get a denominator of 1
Reduce the fraction


6
1 pt
Which unit would you convert? 4ft/15in
feet. - divide by 12
inches - multiply by 12
feet - multiply by 12

7
1 pt
What labels would you use in this story?   Jack runs 3 miles in 20 minutes.
Hour per Miles
Miles per Hour


Add to my formatives list