Lesson 3 & 4 Quiz
starstarstarstarstarstarstarstarstarstar
by Christine Godfrey
| 7 Questions
Note from the author:
Ready Math Curriculum - Ratios, Rates and Unit Rates; Equivalent ratios
Functionalized Placeholder
a
1
c
2
3
4
5
play_arrow
1
1
For a recipe, Paul uses 3 cups of sugar for every 4 cups of flour. Which table shows equivalent ratios for this recipe?
A
B
C
D
play_arrow
2
1
Divide 18 by $72 to find the amount Mr. Herman pays for one magazine.
True
False
3
1
The ratio of cost to number of magazines is 72:18.
True
False
4
1
Each magazine costs $4.
True
False
5
1
Mr. Herman pays $15 for 3 magazines.
True
False
Functionalized Placeholder
a
6
c
7
play_arrow
6
2
Kara has a piece of ribbon that is 24 inches long. She knows that this piece of ribbon is 2 feet long.
Fill in the blanks in the double number line to show this relationship between inches and feet. (All blanks must be filled.)
play_arrow
7
1
A market sells 7 oranges for $2.45. How much will 8 oranges cost?
Add to my formatives list

Formative uses cookies to allow us to better understand how the site is used. By continuing to use this site, you consent to the Terms of Service and Privacy Policy.