Lesson 1 & 2 Quiz
starstarstarstarstarstarstarstarstarstar
by Christine Godfrey
| 10 Questions
Note from the author:
Ready math Ratios and unit rates
play_arrow

Use the following for #1, 2, & 3.

Nora has a flower arrangement with 7 pink flowers, 9 purple flowers, and 5 white flowers. Drag the appropriate word to fill in the blank to compare the quantities using ratios.
play_arrow
1
2 pts
The ratio of ____________ flowers to ____________ flowers is 5/9.
  • pink
  • purple
  • white
  • total
  • The ratio of ___________ flowers
  • to ____________ flowers is 5/9.
play_arrow
2
2 pts
The ratio of ____________ flowers to ____________ flowers is 9 to 21.
  • pink
  • purple
  • white
  • total
  • The ratio of ____________ flowers
  • to___________ flowers is 9 to 21.
play_arrow
3
2 pts
The ratio of ____________ flowers to ____________ flowers is 21:7.
  • pink
  • purple
  • white
  • total
  • The ratio of ____________ flowers
  • to___________ flowers is 21:7.
play_arrow

Use the following for #4, 5, & 6.

Nicole is making carrot bread. She needs 5 cups of carrots for every 2 cups of sugar. What is the ratio of cups of sugar to cups of carrots that Nicole with need? Write the ratio in three different ways.
play_arrow
4
1 pt
What is the ratio of cups of sugar to cups of carrots that Nicole with need? (Ratio written one way.)
play_arrow
5
1 pt
What is the ratio of cups of sugar to cups of carrots that Nicole with need? (Ratio written a second way.)
play_arrow
6
1 pt
What is the ratio of cups of sugar to cups of carrots that Nicole with need? (Ratio written a third way.)
play_arrow
7
1 pt
Patrick paid $4.00 for 5 organic peaches. How much did he pay per peach?
$2.00 per peach
$0.20 per peach
$0.80 per peach
$1.25 per peach
play_arrow

Use the following for #8, 9, & 10.

Jacob bought 7 T-shirts for $32.90. Kyle bought 12 T-shirts for $60.00.

Part A)

play_arrow
8
1 pt
Kyle says that he paid less per T-shirt than Jacob. Is Kyle correct?
(Hint: Find the rates of price per t-shirt for both Kyle and Jacob first.)
Yes
No
9
1 pt
Explain your answer to #8. (Use mathematical reasoning in your answer.)

Part B)

play_arrow
10
1 pt
Brendan found a store online where he can buy a package of 8 T-shirts. These shirts sell at the same rate as the T-shirts Jacob bought. How much does Brendan pay for the package of 8 T-shirts?
Add to my formatives list

Formative uses cookies to allow us to better understand how the site is used. By continuing to use this site, you consent to the Terms of Service and Privacy Policy.