Grade 3 Unit 3 Part 2 Performance Assessment-Megan Problem
starstarstarstarstarstarstarstarstarstar
by Catherine Cassias
| 3 Questions
1
1 pt
Megan wants to buy 9 pieces of bubble gum at the convenience store. Each piece of gum costs 5¢. How much money will Megan need to pay for the gum? Use an array to solve.
2
1 pt
Megan wants to buy 9 pieces of bubble gum at the convenience store. Each piece of gum costs 5¢. How much money will Megan need to pay for the gum? Which equation is correct?
9x4=36
4x9=63
9x5=45
5x9=45
3
1 pt
Megan wants to buy 9 pieces of bubble gum at the convenience store. Each piece of gum costs 5¢. How much money will Megan need to pay for the gum? Which repeated addition sentence is correct?
5+5+5+5+5+5+5+5+5=45
9+9+9+9+9=45
C
D
Add to my formatives list

Formative uses cookies to allow us to better understand how the site is used. By continuing to use this site, you consent to the Terms of Service and Privacy Policy.