Unit 1, Lesson 7: Convert Ratios into Rates
starstarstarstarstarstarstarstarstarstar
by Raquel Acosta
| 1 Question
1
1 pt
Derek went to GameStop to buy new video games. GameStop was having a sale: $65 for 4 games. He bought three games for himself and one game for his friend, Belian, but Derek does not know how much Belian owes him for the one game. What is the unit price for the one game?
$65
$21.67
$32.50
$16.25
Add to my formatives list

Formative uses cookies to allow us to better understand how the site is used. By continuing to use this site, you consent to the Terms of Service and Privacy Policy.