Grades
Kindergarten
1st
2nd
3rd
4th
5th
6th
7th
8th
9th
10th
11th
12th
Higher Ed
Adult Ed
Other
Subjects
ELA
Math
Science
Social Studies
Art
Computer Science
French
German
Music
Physical Education
Spanish
Other
Private Library
Team Premium
1st Semester Review
starstarstarstarstarstarstarstarstarstar
by Leah Sams
| 30 Questions
Note from the author:
Released Ohio AIR test state questions
You must show all work in your notebooks.
1
1 pt
If a = -4, b = 3, and c = -1. Find the value of the expression below.
a - b-cabc

2
1 pt
Find the difference of 268.75 and -46.99.
3
1 pt
What is the sum of k and the opposite of k?
4
1 pt
Kyle and Mark started at the same location. Kyle traveled 5 miles due east, while Mark traveled 3 miles due West. How far apart are they?
5
1 pt
Find the sum of the mixed numbers. Answer in fraction form.

6
1 pt
Find the value of x.

7
1 pt


8
1 pt
What is the fraction equivalent to 0.625? Simplify.
9
1 pt
If y is proportional to x, and y=4 when x=6, what is the constant of proportionality between them? Select all that apply.
A 2/3
B 4/6
C 3/2
D 6/4
10
1 pt
The total cost of 100 pencils purchased at a constant rate is $39.00. What is the unit price?
11
1 pt
One third of a quart of paint covers one fourth of a basketball court. How much paint does it take to paint the entire basketball court?
zoom in
Functionalized Placeholder
12
1 pt
Use the table to determine the value of f when e is 11?
13
1 pt
Ricky's family wants to invite his classroom to a "get acquainted" party. If 20 students attend, the party will cost $100. Assuming the relationship between cost and guests is proportional, which of the following will be the cost if 29 students attend?
zoom in
Functionalized Placeholder
14
1 pt
What is the unit rate for a pound of seed?
15
1 pt
If y=3x, what is the constant of proportionality between y and x?
16
1 pt
When Frank buys three packs of pens, he knows he has 36 pens. When he buys five packs knows he has 60 pens. What is the constant of proportionality between the number of packs and the number of pens?
17
1 pt
3 hats cost a total of $18. Which equation describes the total cost, C, in terms of hats, n?
18
1 pt
What is the unit rate for the number of hours of study each week per class?
zoom in
Functionalized Placeholder
19
1 pt
Use the data in the table to give an equation to represent the proportional relationship.
20
1 pt
A soccer club is hosting a tournament with 12 teams involved. Each team has a set number of players, and there are a total of 180 players involved in the tournament. Which equation represents the proportional relationship between teams, t, and players, p?
21
1 pt
The graph shows the relationship between the number of classes in the school and the total number of students. How many students are there per class?
22
1 pt
Use the information given on the graph to find the value of y.
23
1 pt
Use a graph to write an equation for the proportional relationship between the number of hours Corrie works, h, and her total pay, P.
24
1 pt
What is the unit rate of bushels of apples per tree?
25
1 pt
What value of x will make these two expressions equivalent?

26
1 pt
If p varies proportionally to s, and p=10 when s=2, which of the following equations correctly models this relationship?
27
1 pt
When x = 6, y = 4. If y is proportional to x, what is the value for y when x = 9?
28
1 pt
Jim is shopping for a suit to wear to his friend's wedding. He finds the perfect one on sale at 30% off. If the original price was $250, what will the selling price be after the discount?
29
1 pt
Pierre received a parking ticket with an original fee of $22. Each month that he failed to make payment, fees of $7 were added. By the time he paid the ticket, his bill was $36. What was the ratio of fees to the cost of the ticket?
30
1 pt
Sara owns a used furniture store. She bought a chest for $42 and sold it for $73.50. What percent did she mark up the chest?
Add to my formatives list